Hrady, zámky a tvrze

„Už jsem starý a unavený. Viděl jsem mnohé a mé silné kamenné zdi zažily vzestupy i pády celých říší…“, vyprávěl kdysi jeden starý hrad.

Chřiby jsou místem s historií mnohem bohatší, než si většina lidí vůbec dovede představit. A byli to právě lidé, kdo po staletí utvářel jejich charakter. V krajině chřibských hor je dodnes patrný odkaz šlechtických rodů, které zde žili a vládli. Ať už to byli Lucemburkové, Habsburkové, Berchtoldové, Zástřizlové či Rottalové. Začtěte se hlouběji do jejich historie…

20200328 135852

Mapa chřibské historie

Hrady, zámky, zříceniny a tvrze na mapách

Zajímavosti chřibských hradů a zámků

Hrad králů

Buchlov, slavný hrad českých králů patří k nejvýznamnějším středověkým hradům v České republice. Založen byl v první polovině 13. století jako strategický a obranný bod.

Strážce severních Chřibů

Zřícenina stříleckého hradu měla původně obrannou a strážní funkci. Zajímavostí je, že tento hrad nebyl jako většina ostatních hradů rozbořen v husitských válkách. Jeho čas nadešel až v 16. století.

Barokní klenot

Zámek Buchlovice je považován za barokní klenot mezi šlechtickými sídly. Náleží k němu slavný zámecký park. Vlastnili jej slavné šlechtické rody včetně Habsburků. Svým významem přesahuje hranice českých zemí.

Lípa neviny

Na třetím nádvoří hradu Buchlova roste stará lípa. Traduje se k ní pověst, podle které byla zasazena místním vězněm kořeny vzhůru a jako důkaz jeho neviny se zazelenala. Ten, jenž lípu zasadil, dostal milost.

Romantická zřícenina

Zřícenina hradu Cimburk se nachází v jižní části Chřibů a je symbolem celé oblasti. Pochází z počátku 14. století a leží uprostřed hlubokých lesů. Jedná se o typickou zříceninu z dob vrcholné gotiky.

Staroslovanská hradiště

Na mnoha místech Chřibů stávala hradiska z období pozdní doby bronzové, z doby před 2.700 – 3.000 lety, která dokládají osídlení Chřibů lidem kultury lužických popelnicových polí. Nalezneme je v oblasti Brda, Holého kopce nebo Roštína.