Studánky a prameny

Studánky a prameny ke Chřibům neodmyslitelně patří. Stejně jako hluboké bukové lesy. Ve Chřibech najdeme přes dvě stovky pramenů a každý z nich má svůj příběh. Některé z chřibských studánek a pramenů jsou zdokumentovány, jiné zatím zůstávají skryty v lesích a na lukách. Objevit při cestách přírodou pramen čisté vody je poměrně vzácné. V Buchlovských horách to stále ještě jde. Je jich tu přes 300. Stačí se rozhlédnout…

DSC04485

Mapa chřibských pramenů a studánek

Zoomujte a vyhledejte studánku

Zajímavosti chřibských pramenů a studánek

Přes 300 pramenů

V Chřibských horách najdeme přes tři stovky pramenů a studánek. Některé v létě vysychají, jiné mají vodu celoročně. A to i v suchých letech.

Rodí se jako pramen a umírá jak řeka...

Většina chřibských pramenů napájí místní potoky, řeky a říčky. Ty pak odtékají do řeky Moravy nebo Dyje.

Léčivá voda

Známá Mariánská studánka, která se nachází v závěru Kudlovské doliny má údajně léčivou moc. Zasvěcena je Panně Marii.

Prameny plné pokladů

K některým studánkám se pojí pověsti a legendy o ukrytých pokladech. Jednou z nich je třeba slavná Zlacká studánka. Možná, že právě pramen průzračné vody, je v přírodě tím největším bohatstvím.

V dobách Velké Moravy

Gorazdova studánka pod horou Sv. Klimenta byla údajně známá už v dobách Velkomoravské říše. Pojí se k ní řada velkých příběhů a legend.

Lázně na Smraďavce

Léčivý pramen na Smraďavce obsahuje sirovodík. Známý byl už v 16. stolení. V 19. století byly v jeho okolí postaveny malé lázně.

Návrat k pramenům...